שיפוץ דירה ישנה בתל אביב

שיפוץ דירה ישנה בתל אביב

שיפוץ דירה ישנה בתל אביב

יש מי שאוהבים אותה ויש מי שנרתעים ממנה, אך אין מי שיכול להישאר אדיש לאווירה ברחובותיה השוקקים של העיר תל אביב. העיר שנודעה זה מכבר בתור "עיר ללא הפסקה" נהנית מקצב חיים תוסס, קרבה לחוף הים ואדריכלות ייחודית שנשתמרה בה עוד מתקופת הקמתה. דירותיה הישנות של תל אביב, שחלקן ממוקמות במבנים לשימור, אמנם ניחנו בקסם מיוחד ואווירה יוצאת דופן, הודות לבנייה המרווחת של פעם, המצטיינת בתקרות גבוהות, אריחים מצוירים ומרפסות באוהאוס יפהפיות, בעיר קיימות דירות ישנות רבות, עם תשתיות ישנות, אשר זקוקות לשיפוץ נרחב כדי שניתן יהיה לחיות בהן בנוחות אמיתית. בשורות הבאות אריאלה ענבר – מעצבת פנים עם ניסיון עשיר בתכנון וליווי של פרויקטי שיפוץ בדירות אורבניות ישנות, תסביר על סוגי השינויים שעשויים להידרש במסגרת שיפוץ דירה ישנה בתל אביב, על מנת להשיב עטרה ליושנה.

האתגרים הכרוכים בשיפוץ חללי מגורים ישנים בתל אביב

כאשר ניגשים לשיפוץ של דירות ישנות בעיר תל אביב, ישנם כמה קשיים נפוצים שיש להתמודד עמם:

  • חלוקה פנימית מיושנת של הדירה (מטבח נפרד, סלון המופרד מהכניסה לדירה במבואה, מרפסת סגורה עם תריסים מפלסטיק, שירותים קטנים ועוד).
  • חללים ארוכים וצרים
  • מבואה ארוכה / מסדרונות ארוכים
  • תשתיות שחוקות ובלתי תקינות (צנרת ביוב, צינורות מים, תשתית ניקוז, חשמל, מיזוג ועוד).

מכל הסיבות הללו, ובהתחשב במחירן הגבוה כל כך של הדירות התל אביביות, שיפוץ מלא נחשב כחלק בלתי נפרד מרכישת דירות ישנות בתל אביב, כדי להביא אותן למצב שניתן לגור בהן חיים מודרניים ועכשווים.

סוגי השינויים שעשויים להידרש במסגרת שיפוץ לדירה תל אביבית ישנה

ישנם כמה סוגי שינויים מקובלים בשיפוץ דירות ישנות בת"א, כאשר המפתח לביצוע נכון שלהם, הוא להגדיר כבר בשלב התכנון את היתרונות שנרצה לשמר במבנה ואת חסרונותיו, שנרצה לשפר. ההגדרות הללו הן שישמשו כקו המנחה לתכנון עיצוב הפנים החדש של הדירה.

  • שבירת קירות בדירות ישנות:
    דירות ישנות בתל אביב, מאופיינות בחלק נכבד מן המקרים בסלונים צרים וארוכים המופרדים מחלל הדירה המרכזי, באמצעות מבואה. גם המטבחים בדירות הללו, לרוב מופרדים מן החלל המרכזי. הפתרון במקרים רבים הוא שבירת קירות, שמאפשר להגדיל ולרווח את החלל המרכזי של המבנה ולאחד בין הסלון למטבח והמבואה כדי ליצור חלל מרכזי גדול יותר, מואר, מרווח ומזמין. דבר דומה מתבצע בפרויקטים רבים בהקשר למרפסות הסגורות בתריסי פלסטיק או דלתות הזזה, שתוכננו לשמש כחצי חדר במקור וכעת ניתן לצרפן לשטח המרכזי של הדירה על מנת להגדיל את החלל ולשוות לו מראה מודרני ונעים יותר.
  • שיפוץ דירות קטנות בתל אביב:

חלק מהדירות הישנות בתל אביב הן קטנות מאוד, אך למזלנו הרב, ישנן כמה טכניקות עיצוביות שבאמצעותן ניתן להפוך אותן לחללים מרווחים וגדולים יותר למראה. ניתן, למשל, להתקין חלונות גדולים יותר, להשתמש ברהיטים ונגרות דו כיוונים שמשמשים שני חללים שונים, לפתוח שטח מרפסות שירות אל חללי הדירה. בסוף אפשר להוסיף גופי תאורה נוספים, לתלות בהן מראות, לצבוע את הקירות בגוונים בהירים או צבעוניים ולבחור ברהיטים קלים, מינימליסטיים ופונקציונליים שימוקמו באופן אסטרטגי כדי "לפתוח" את החלל. 

  • חידוש אלמנטים ישנים:

אין מי שלא אוהב את האריחים המצוירים של פעם, בדירות התל אביביות הישנות. מרבית בעלי הדירות מעדיפים לשמור עליהם במסגרת השיפוץ אך לעיתים יש צורך לנקות אותן ולטפל בהן כדי להשיבן למצבן המקורי.

  • חידוש תשתיות:

בדירות ישנות חשוב להחליף את צנרת הברזל שהייתה נהוגה בבניינים האלה. כדאי להרחיב את החשמל לתלת פאזי ולחדש את צנרת החשמל הישנה. אפשר להכניס מזגנים שונים בטכנולוגיות מתקדמות ובגלל גובהן של התקרות לעשות הנמכה לתאורה נסתרת. חלק מהדברים שניתן לעשות כדי להעביר את הדירה למאה ה- 21.

לסיכום

מתכננים לרכוש דירה תל אביבית ישנה ורוצים לדעת איך ניתן לחדש אותה מבלי לפגוע באווירה הייחודית לה? אריאלה ענבר היא מעצבת פנים בעלת ניסיון עשיר בייעוץ אדריכלי לקראת שיפוץ של דירות ישנות בתל אביב. אשמח לסייע גם לכם להפיק את המיטב מהדירה שלכם. בואו נשוחח!

דילוג לתוכן